Степан Иванович Аксак b. ~ 1590 d. 1664

Из пројекта Родовид

Особа:572171
Рођени род Аксаки
Пол мушки
Цело име (рођено) Степан Иванович Аксак
Родитељи

Ян Іван Мартинович Аксак [Аксаки] b. ~ 1560 d. 1627

Варвара Кльонська [Кльонські] b. ~ 1570

Догађаји

~ 1590 Рођење: Речь Посполитая

~ 1610 Свадба: София Иосифовна Ложчанка Ложка (Аксак) [Ложки] b. ~ 1590

~ 1620 Рођење једног детета: Речь Посполитая, Габриэль Аксак [Аксаки] b. ~ 1620 d. 1655

~ 1620 Рођење једног детета: Київське воєводство, Корона Польська, Річ Посполита, Ян Степанович Аксак [Аксаки] b. ~ 1620

~ 1640 Свадба: Катерина Чолганська (Аксак) [Чолганські] b. ~ 1620

~ 1650 Рођење једног детета: Степанович Аксак [Аксаки] b. ~ 1650

1664 Смрт: Речь Посполитая

~ 1670 Рођење једног детета: Степанович Аксак [Аксаки] b. ~ 1670

Напомена

В 1640 г. по инициативе Стефана Аксака было начато строительство Николаевского костела, для возведения которого был разобран Вышгородский Борисоглебский храм 1075 года. Костел был выдержан в стиле готической архитектуры, трехапсидный, содержащий вытянутый гранчатый алтарь. В настоящее время на службах во вновь отстроенном сто лет назад костеле бывает множество людей неукраинской национальности, поскольку служба ведется на пяти языках - украинском, польском, итальянском, испанском и английском.

судья земский киевск. {Половцов}

.. храм домініканців на ринку...— Ченці домініканського ордену з'явилися у Києві як місіонери 1216 р.; закладення домініканського костьолу і монастиря в ім'я Діви Марії (над Дніпром на Оболоні) датується 1288 р. і пов'язується з іменем місіонера'Яцька Одровонжа. Спалений під час татарського набігу 1482 р.; швидко відновлений як дерев'яний не на старому місці, а поблизу Житнього торгу під замком (суч. вул. Лівера) і посвячений в ім'я Св. Миколая. Як діючий, згадується уже 1495 р. (Описание КСС. — Прил., с. 18). Кам'яна будівля, згадана Бопланом, споруджена на цьому ж місці між 1618 і 1640 рр. на кошт київського земського судді Стефана Аксака, першого католика в старовинному роді київських зем'ян Аксаків. Після Визвольної війни 1648—1654 рр. припинив діяти; наприкінці XVII ст. перетворений на православну церкву Св. Петра і'Павла.

Аксаки́ — українські шляхтичі, які займали високі урядові посади в Київ. та Волин. воєводствах 16—17 ст.: 1) Казімір — скарбник київський; 2) Марко — войський київський; 3) Михайло — підстолій київський, був одним з керівників шляхетського ополчення Київського воєводства, сформованого для придушення селянсько-козацького повстання; 4) Стефан — суддя земський київський; 5) Ян — стольник київський, посол до сейму 1654; 6) Степан — остерський староста, власник Остра і великих зем. маєтків на Остерщині. Останній виступав проти козаків і міщан, які відстоювали свої права. Він вороже ставився до сел.-козацького повстання (1637), яке очолили Мурко і Носко, і до визвольної війни 1648—54. Боячись народного гніву, втік з України.

Тим часом, ше за життя Аксака, як Михайло Радзимінський, так і Єжи Рожновський відійшли у інший світ; на їх місці вели далі його справу Ян Радзимінський (син помс-рлого Михайла) і виступаючі в правах померлого теж Єжи Рожновського, з дочками його одружені: Михайло Хмара Міляновський, Марцінкевич і Нєкрашевич. Справа так довго тягнулась, нарешті в 1629 г. декретом сейму була вирішена на користь Яна Радзимінсько^о: віддати йому Гуляники вирішено. Що стосується справи спадкоємців Єжи Рожновського, то тим же декретом вимоги їхні були визнані несправедливими і назавжди були відхилені, оскільки виявилось, що той Єжи Рожновський був самозванцем. Шлях цього псевдокнязя’ Рожновського був наступний. Мав то бути боярин острозький зі села Рожнів і, як вірнопідданий, слуга старости острозького Ратомського, викравши у нього ж документи, в яких засвідчувалось, що Рожни і інші маєтки належали колись князям Рожновським, втік з ними і, видавши себе зз> потомка Рожновсь-ких, -виступив з претензіями на їх маєтки, як: Гуляники, Рожнів і інші. ‘ Ян Радзимінський недовго володів Гуляниками, тобто Мото-вилівкою, рік після виграшу справи продав їх Стефанові Аксакові, судді київського земства за певну готівку, 50000 золотих, рахуючи кожен«золотий по ЗО грошів. Але не тільки справу Гуляник вдалося Стефанові Аксакові полагодити мирно: батько залишив йому і другу справу із Захаріяшем Єловицьким за Світильнів і Рожни; вдова Єло-вицького віддала ті маєтки Аксакові, зупинивши виплату. За традицією, Стефан Аксак ніби в молоді роки перебував на Низі, і там, навіть, був кошовим. Перспектива, яка відкривалась для його військових зацікавлень, привела його туди.

В,1630 р. він зробив поділ з братом Михайлом: сам взяв Гуля-ники і Св і тильн і б з селом Рудньою над Трубчем; а Михайлові залишились: старе село Рожни з двором і слободою, з містечком Рожни над р. Десною, замок і місто Судилків, Білокриниця Березна, Лон-чична і Красноеілка. «Кожний, як йшлося в кінці того поділу, з потомками і нащадками своїми повинні користуватись тими маєтками, на слободі заселити людей, осаджуючи за бажанням і своєю волею». Стефан Аксак спочатку оженився з Софією Ложчанкою і мав з нею синів Яна і Габрієля, але коли вона померла, то оженився з Катериною Чолганською. Шлюбний обряд відбувся у батьків Чолганських в Хульовпян на Волині. Шлюб давав о.Павло Міровський.

Відомий є панегірик того ж о. Міровського, видрукуваний під назвою «5рй**Ишц, сіішГ, Тущ, мшимо се&е на rapsmw ®*ш-

нку, як то колись тогочасні панегірики довільно поводились з родовими знаками-руськими печатками. Первісний печатний знак Ак-саків щодо Форми мало відрізнявся і був подібний до гербу Ощевсь-ких, (об. у Окольського);, тобто, зображав два трикутники один під другим, кінцями доторкуючись між собою, із стрілою, пробитою в середині. Герб той нагадував скандинавське руно Tip’. Тим часом, з власної ініціативи о, Міровський намалював в цьому гербі Аксаків, відомого вже добре від Кояловича (в його рукописі про герби литовські), не два триангули (трикутники), але два серця, одне під одним, пробиті стрілою, і звідти наступне за ним вже, як за пані матір’ю, Окольський і Несєцький той герб так змінений представили, тільки не два серця, але одне, пробите стрілою. Стефан Аксак. вдруге оженившись, будучи старостою острозьким і бобровьицьким на Задніпров’ї, мав там також свої маєтки, вибрав собі за постійне місце Гуляники або Мотовилівку.

Він збудував католицьку каплицю на замку, в якій капеланом був о. Беллім. В 1637 р. мотовилівські маєтки через докупівлю від двох братів Івана і Федора Кіриковичів Солтанів міст Солтащвки і Соловіївки (сьогодні м. Солтанівки) над р. Стугною, Данилівни над р.Бобрицею, Забожа і Княжич над Ірпінем отримали.незвичайний приріст. Всі ті закуплені маєтки коштували СтеФанові Аксакові 24000 золотих, Але в 1637 р. почались козацькі бунти. Безпорядки, які розпалювали Мурко і Носко, охопили і задніпровські маєтки Стефана Аксака і Адама Кісіля, з яких «ті панове, хоча дуже багаті, остерігаючись за своє життя, — каже Окольський, мусіли втікати не гостинцем власним, бо краще додає т?ой, — ликове здоров’я,-. ніж шовкова смерть». (tirr Иб>)).

В МотОвилівці, однак, було тихо і звідти, під час бунту в Остраниці, СтеФан Аксак вислав проти збунтованих козаків 120 коней під керівництвом Висоцького, який, з’єднавшись з людьми єпископа Со-коловоького з Фастова, під командуванням ротмістра Побятинського під Диміром купу свавільних козаків Пожарського розгромили і знищили. (Kontynuacja іі5Фі),

В 1644 р. Стефан Аксак до батькових спадкових маєтків докуповує ще від брата Михайла на Задніпро’ї Рожни, Здимірку і Богдані вку за 30000, і в цьому ж році набожний борець за віру будує на власні кошти костел св. Миколая о.домініканів в Києві на Подолі, , сьогодні то церква при Петропавлівському монастирі.

У 1608-1613рр. Ян Аксак будує в Мотовилівці для оборони від татар містечко, а у 1630-1649рр. Мотовилівкою править Стефан Аксак (син Яна), який в юнацтві служив сотником у гетьмана Сагайдачного і ходив з ним на Москву та Хотин проти турків.


Од прародитеља до унучад

Прародитељи
Мартин Федорович Аксак
Рођење: ~ 1520, Річ Посполита
Прародитељи
Родитељи
Михаил Мартынович Аксак
Рођење: Речь Посполитая
Ян Іван Мартинович Аксак
Рођење: ~ 1560, Київське воєводство, Корона Польська, Річ Посполита
Професија : Київ, Річ Посполита, збирач податків
Професија : Київ, Річ Посполита, підвоєвода
Професија : Остер, Київське воєводство, Річ Посполита, староста
Свадба: Варвара Кльонська
Смрт: 1627, Річ Посполита
Родитељи
 
== 3 ==
Марк Иванович Аксак
Рођење: Речь Посполитая
Михайло Іванович Аксак
Рођење: ~ 1590, Київське воєводство, Корона Польська, Річ Посполита
== 3 ==
Деца
Габриэль Аксак
Рођење: ~ 1620, Речь Посполитая
Смрт: 1655, Речь Посполитая
Ян Степанович Аксак
Рођење: ~ 1620, Київське воєводство, Корона Польська, Річ Посполита
Смрт: Корона Польська, Річ Посполита
Деца
Унучад
Казимир Аксак
Рођење: ~ 1670, Речь Посполитая
Професија : изм 1698 и 1704, Киев, Речь Посполитая, скарбник
Унучад

Остали језици