Іван Андрієв син Ян Ласький б. 1456 д. 19 мај 1531

Из пројекта Родовид

Особа:764178
Рођени род Лаські
Пол мушки
Цело име (рођено) Іван Андрієв син Ян Ласький
Родитељи

{{{Персон:484547}}}

{{{Персон:1105851}}}

Вики-страница wикипедиа:ук:Ян_Ласький_(старший)

Догађаји

1456 Рођење:

19 мај 1531 Смрт:

Напомена

Ла́ський Я́н (пол. Јан Łаски) (*1456, Ласьк, Польща — †19 травня 1531, Каліш) — архієпископ ґнєзденський та примас Польщі (1510—1531). Був великим коронним канцлером з 1503—1510 роках, а також коронним секретарем з 1501 року. Відзначився як відомий політик та знавець права. Дядько відомого реформатора Яна Ласького молодшого.

Батько Ласького не займав ніякої посади, а сам Ян не попав до Краківського університету. Тільки завдяки покровительству Кржеслава Курашвенцького Ласький був призначенний великим коронним секретарем в 1502 році. Трохи згодом король Олександр надав йому посаду великого коронного канцлера і на цій посаді Ян мав величезний вплив на справи Польщі. В 1505 році шляхта, на радомському сеймі, мала побажання щоб сеймові постанови були зібрані та опубліковані, ця справа була покладена королем на канцлера і так за участі юриста Заборовського Ласький зібрав і в 1506 році опублікував всі сеймові постанови (так званий «Статут Ласького» вийшов під заголовком “Соммуне инцлyти Полоние Регни привилегиум цонститутионум ет индултуум”).

В 1510 році стає ахієпископом і примасом Польці. Від звання канслера він, в силу сеймової постанови 1504 року мав зріктися, проте зберіг вплив на державні справи та іноземну політику. Він наполягав на енергійній політиці по відношенню до Тевтонського ордену (в 1513 році на Латеранському соборі склонив папу до визнання вассальної залежності ордену від Польщі). Його дворічна відсутність в короні сильно похитнула його політичний вплив. Число його супротивників значно виросло (їх очолив Петр Томицький). Не любила Ласького і друга дружина короля Бона. Тим не менш, Ян намагався провадити політику захисту інтересів корони по відношенню до ордену, протистояв Габсбургам в Угорщині.

У бутність Ласького архієпископом було зібрано десять провенційних синодів. По його ініціативі було створено економічний опис ґнезденської єпархії ("Јоаннис де Ласцо Либер Бенефициорум Арц х идиоецесис Гнесненсис", Ґнезно, 1880—81). Духовенство було невдоволене примасом за те, що він збагачував своїх родичів коштом церковних земель і сам був досить розтратливий і в силу чого мав багато боргів.

Систематично надавав матеріальну підтримку Ягелонському університету.


Од прародитеља до унучад

!-- ТРЕЕ_ИН_ПЕРСОН_ПАГЕ --

Остали језици