Samuel Zborowski d. 26 мај 1584

Из пројекта Родовид

Особа:764182
Рођени род Зборовські
Пол мушки
Цело име (рођено) Samuel Zborowski
Родитељи

Мартин Збровський (Зборовський) [Збровські] b. ~ 1495 d. 1565

Вики-страница wikipedia:pl:Samuel Zborowski

Догађаји

26 мај 1584 Смрт: Kraków, dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu

Напомена

Самі́йло Зборо́вський , пол. Samuel Zborowski, по-козацьки: Самуха, (р.н.н. — † 26 травня 1584) — ротмістр на Поділлі, був у війську цісаря Максиміліана, гетьман українського козацтва.

За походженням шляхтич із Золочева на Львівщині, син краківського каштеляна Мартина Зборовського. Походив із впливової родини Зборовських, мав ще 5 братів та хороші зв'язки з впливовими шляхетними родами в Польщі та Литві.

...

Самійло (Самуель) Зборовський народився у 20-30-х рр. XVI століття. Шляхтич українського походження із Золочева. Родовий герб Яструбець (Ястжембєц). Польський політичний та військовий діяч. Активний учасник Лівонської війни, відзначився в боях біля м.Великі Луки, за що отримав відзнаку короля і привілеї. Дипломатичну діяльність розпочав у Франції. Коли французи побачили, що коні його свити підковані золотими цвяхами, про нього почали складати легенди.

У Золочеві він тримав капелу бандуристів, якою керував Длугорай – бандурист зі Львова. Давав землю на будівництво храмів. Як власник Золочева дбав про його економічний та культурний розвиток та захист від зовнішніх ворогів. У цей час почалася боротьба за польський трон між Генріхом Валуа та магнатом Яном Замойським. Родина Зборовських допомогла Генріху Валуа стати польським королем Генріхом ІІІ, чим нажила заклятого ворога в особі Яна Замойського. Під час коронаційних урочистостей люди Замойського спровокували бійку з людьми Зборовського, під час якої загинув перемишльський каштелян Андрій Ваповський. У вбивстві звинуватили Самійла Зборовського. Король виніс вирок – банація (покинути межі країни). Також були забрані маєтки Зборовського (у тому числі Золочів), які перейшли братові. Трагічно закінчилася любов Самійла до Галини Острозької, яку примусово віддали за польського магната Гурку (у свій час також власника м. Золочева). Тільки б вона та величезний спадок Острозьких не дісталися йому. Гурка Галину тримав у вежі, ізольовану від світу 10 років, аж поки її дядько з боем не визволив її, уже душевно хвору.

У 1581 році Самійло Зборовський подався на Запорізьку Січ, де був обраний гетьманом і отримав прізвисько Самоха. Того ж року очолив похід у Молдавію. Брав участь у походах на Крим, Туреччину, Росію, Персію. В цей час на польський трон був обраний Стефан Баторій, до речі, зусиллями української шляхти. Тому Самійло вирішив, що справу залагоджено і можна повертатися до Кракова але… Ян Замойський, на той час уже коронний канцлер, підкупив бандуриста Зборовських Длугорая, щоб він доніс Стефану Баторію, що проти нього і Яна Замойського готується змова, і їх хоче вбити Самійло Зборовський. У квітні 1584 року Самійла у маєтку його сестри схопили люди Замойського. 26 травня 1584 року за наказом польського короля Стефана Баторія його стратили у Кракові. Що було порушенням прав шляхти і викликало обурення у громадськості, бо справу про смертну кару шляхтича не було передано на розгляд сейму. А на той час, згідно закону, навіть заборонялося переслідувати бунтівників у домах шляхти.

Самійло Зборовський став жертвою зради і приватної помсти коронного канцлера Яна Замойського і короля Стефана Баторія. Будучи гетьманом козацького війська, він виношував план походу на Річ Посполиту, але йому не вистачило рішучості. Рішучості вистачило через 63 роки Богдану Хмельницькому, який врахував помилки свого попередника. Самійло Зборовський займає достойне місце в історії польсько-українських відносин. Не кожне місто може похвалитися тим, що його виходець був гетьманом запорізького козацтва.


Од прародитеља до унучад

Прародитељи
Krzysztof Szydłowiecki
Рођење: 1467, Szydłowiec
Смрт: децембар 1532, Krakau
Прародитељи
Родитељи
Jan Zborowski
Смрт: 1514
Piotr Zborowski
Смрт: 1553
Родитељи
 
== 3 ==
Samuel Zborowski
Смрт: 26 мај 1584, Kraków, dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu
== 3 ==

Остали језици